So the salesman says 3-4 gallon, $100, of his product is the same as a ton of ag lime, maybe $50 spread or $350 for a ton of pelletized lime at $7 for 40 lbs. But according to Penn State there is only 2-3 lbs of lime in a gallon of liquid lime. $100 for 8-10 lbs of lime is not cheap...